Zapalenie pęcherza moczowego

Grażyna Bogdanowicz

Zapalenie pęcherza moczowego jest infekcją, która rozpoczyna się przez dostanie zarazek do cewki moczowej lub bezpośrednio z nerek. Częściej chorują na zapalenie pęcherza kobiety, gdyż ich cewka moczowa jest krótsza.

Chorobie tej sprzyja nie higieniczny tryb życia, brak higieny osobistej, choroby wyniszczające organizm, zimno, wychłodzenie organizmu, kąpiele w brudnych wodach jezior czy rzek. Zapalenie pęcherza moczowego objawia się bardzo silnym bólem przy oddawaniu moczu, może temu towarzyszyć gorączka i skąpomocz. Często mocz jest mętny z domieszką krwi lub ropy i jest oddawany w bardzo małych ilościach „po kropelce”. Zapalenie pęcherza należy leczyć u lekarza, lekceważenie tego schorzenia może doprowadzić do powikłań. Chory musi leżeć w łóżku, dobrze jest wygrzewać pęcherz moczowy termoforem. Należy przyjmować dużo płynów , w tym herbatę ze skrzypu i szałwii.

1. Robimy nasiadówki z gotowanego skrzypu.

2. Popijamy napar z wąsów kukurydzy.

3. Zażywamy kąpieli wodnych ze skrzypu.

4. Popijamy herbatę z ogonków czereśni.

5. Przy trudnościach w oddawaniu moczu pijemy wywar z jęczmienia (100 g jęczmienia gotujemy w dwóch filiżankach wody, przecedzamy, dodajemy ½ łyżeczki imbiru, 1 łyżeczkę miodu, pijemy 3 razy dziennie).

6. Robimy nasiadówkę  z ziela szałwii.

7. Pijemy odwar z dzikiej róży (1 łyżeczka owocu dzikiej róży lub kwiatu tarniny na szklankę wody).

8. Pomocne jest picie herbaty z naci pietruszki.

9. Pijemy wodę „Jana”, „Zuber”.

10. Nie pijemy alkoholu, mocnej kawy oraz bardzo zimnych napoi.

11. Ograniczamy cukier, soki z kartonów.

12. Nie przetrzymujemy moczu.

13. W jedzeniu stosujemy więcej ziół; imbir, tymianek, kminek, rozmaryn, anyż, natka pietruszki, sól morska.

14. Stosujemy okład z gotowanego pora (ugotowany por mieszamy z ciepłym olejem, smarujemy nim gazę i przykładamy na pęcherz osłaniając ręcznikiem; gdy wystygnie zmieniamy na ciepły).

15. Robimy  okład z surowej, pokrojonej w talarki cebuli.

 

Przypominam, ze wszystkie te porady mają nam ulżyć w cierpieniu. Ale wizyta i badania lekarskie są niezbędna koniecznością.