Nalewki na jesień
- Szczegóły
- Grażyna Bogdanowicz
Oto kolejna porcja przepisów nalewek na jesień.
Nalewka z tarniny
Przemrożone owoce tarniny, wsypujemy do słoja, zalewamy spirytusem 90%. Po szczelnym zamknięciu przechowujemy 4 miesiące. Na ½ litra spirytusu dodajemy 50 g cukru i kilka goździków. Trzymamy do momentu rozpuszczenia się cukru, filtrujemy i przelewamy do butelek .Pozostawiamy do dalszej maceracji. Nalewka jest pomocna w schorzeniach żołądka, pęcherza moczowego i moczowodów .Stosujemy ja jako środek przeciwkrwotoczny. W razie potrzeby pijemy jedna łyżkę stołową.
Tarninówka
Dwie garście przemrożonych śliwek tarniny zasypujemy 4 łyżkami cukru, pozostawiamy do momentu puszczenia soku, zalewamy ½ litra czystej wódki. Nalewka im dłużej stoi, tym jest lepsza. Szczelnie zamykamy i pozostawiamy do maceracji. Zawiera kwasy organiczne, potas, olejki eteryczne
Nalewka z liści babki lancetowatej i końskiego szczawiu
Garść pokrojonej babki lancetowatej, garść szczawiu końskiego wkładamy do słoja i zalewamy spirytusem 75%. Szczelnie zamykamy macerujemy 21 dni, przecedzamy i używamy do wcierania przy czyrakach, ostrogach, guzach piersi.
Nalewka dyniowa
Na ½ litra soku z dyni dodajemy ½ litra spirytusu. Przechowujemy w lodówce, pijemy 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Wzmacnia organizm, poprawia wygląd skóry.
Nalewka z lulka czarnego do stosowania zewnętrznego
Dwie równe części suszu lulka i szczwoła plamistego zalewamy 5 częściami spirytusu. Pozostawiamy do maceracji 4 tygodnie. Zewnętrznie stosuje się do smarowania przy bólach reumatycznych, podagrze, czyrakach. Można dodać oleju lnianego i smarować przy zapaleniu skóry.
Nalewka z koniczyny łąkowej
Garść kwiatów koniczyny łąkowej zalewamy ½ litra czystej wódki, pozostawiamy na 14 dni do maceracji. Przyjmujemy po jednej łyżeczce do herbaty 3 razy dziennie robiąc przerwę 10 dni po każdym miesiącu spożywania. Stosowana przy chorobie wieńcowej.