Nalewki cd.

Oto kolejna porcja przepisów na nalewki. Obecnie jest czas, aby z nich skorzystać.

Nalewka z korzenia  barwinka na wrzody na żołądku

25 dkg wysuszonych korzeni barwinka zalać 70% spirytusem, pozostawić na trzy tygodnie w ciemnym miejscu. Przecedzić i pić raz dziennie 1 łyżeczkę od herbaty pół godziny przed śniadaniem.

Nalewka na chore stawy

Weź w równej proporcji kwiat dziurawca, kwiat kasztanowca, kwiat lilaka i liści mięty. Zalej wódką tak, aby przykrywała zioła i odstaw na 21 dni .Przecedź i używaj do okładów na bolące stawy.

 Nalewka na bolące kolana

Na ½ litra wódki potrzeba 5 rozdrobnionych papryczek chili, mieszamy składniki i pozostawiamy na 7 dni do maceracji. Używamy do smarowania kolan zakładamy ciepłe rajstopy i kładziemy się spać.

 Nalewka z czarnej porzeczki na problemy trawienne

 20 dkg owoców czarnej porzeczki,  garstkę liści porzeczki zalewamy ½ litra spirytusu. Odstawiamy na miesiąc dodajemy 2 łyżki miodu ,pozostawiamy na 2 tygodnie ,przecedzamy. Pijemy jeśli mamy problemy żołądkowe 50 ml przed śniadaniem.

 Nalewka z arniki na choroby serca

Na ½ litra wódki weź 30 kwiatów świeżych kwiatów arniki. Połącz składniki i przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce, na słońcu przez 21 dni. Przefiltruj po miesiącu nadaje się do użytku. Używaj 3 razy dziennie po 1łyżce stołowej.

 Nalewka z kwiatów nagietka na ukąszenia owadów, zmiany skórne, zapalenie błony śluzowej żołądka

Świeżo zebrane kwiaty nagietka zalewamy spirytusem tak, aby były całkowicie przykryte. Pozostawiamy na 21 dni, przecedzamy i jest gotowa do użycia. Używamy do okładów wewnętrznie 1 łyżeczkę od herbaty w razie potrzeb.