Uważaj jak mieszkasz

Ks. Czesław Andrzej Klimuszko w swojej książeczce „Sposób na zdrowie” zwraca uwagę, jak ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniego sposobu zamieszkania. Oto garść uwag, które nadal są aktualne.

W pokoju mieszkalnym okna powinny być umieszczone w ścianie wschodniej i południowej. Największy dynamizm twórczy w przyrodzie występuje w godzinach rannych od wschodu słońca do godziny 10:00. W tych godzinach rośliny wykazują największą aktywność swojego rozwoju. Chodzi więc o to, by ranne słońce zwłaszcza w lecie, wnosiło życiodajna energię do płuc i do obiegu krwi w organizmie ludzkim.

Łóżko w sypialni powinno być ustawione północ-południe, tak, aby w czasie snu głowa człowieka głowa skierowana była  na południe, nogi na północ, a cały korpus i jego prądy biologiczne pokryły się z kierunkiem igły busoli, czyli w kierunku linii międzybiegunowej Ziemi. Także jeśli układ na to pozwala, łóżko ma stać na środku podczas spania, a przynajmniej metr oddalone od ściany, po to, aby cyrkulacja powietrza obejmowała śniącego z każdej strony. Nie wolno nam bezkarnie zapominać o potrzebach naszego ducha. Dziś zapanowała moda mieszkań gołych, jednokolorowych ścian, bez żadnych ozdób, obrazów. Chyba dość już mamy monotonii i szarzyzny naszego otoczenia na co dzień. A przecież wszelka monotonia, szarość ,szybko wyjaławia naszą psychikę, rodzi w niej konflikty, napięcia i apatię. Marynarze, kiedy przez dłuższy czas przebywają na dalekim morzu, popadają w jakąś dziwną psychozę i całkowite rozkojarzenie psychiczne. Bez powodu staja się źli, nerwowi , skorzy do bójki, buntu, kłótni. Niewątpliwie ten ich stan psychiczny powstaje na skutek ogromnej szarzyzny morza, nieba i jednostajności otoczenia na dzień.

Jeśli zatem chcemy zapewnić sobie harmonijne, bezkonfliktowe warunki rozwoju psychicznego, musimy urządzić nasze mieszkanie tak, aby w nim czuć się jak najlepiej. Piękne obrazy, estetyczne ustawienie mebli, żywe postawione umiejętnie kwiaty, wszystko to wzbogaca nasze uczucia, oddziaływuje dobroczynnie, umysł nastawia twórczo. U podłoża naszej zdrowej psychiki leży silny pociąg do żywej przyrody, zwłaszcza do drzew i kwiatów. Szwajcaria pomimo posiadania ogromu lasów alpejskich, tonie dosłownie w kwiatach hodowanych ludzką ręką. Wszystkie zamieszkałe domy miast i osiedli są udekorowane tak wewnątrz , jak i na zewnątrz kwiatami. Dlatego w naszych mieszkaniach, w oknach, na balkonach powinno się znajdować wiele kwiatów, ale tylko takich, które dobroczynnie wpływają na naszą psychikę i zdrowe ciało. Do takich należą araukaria, palmy, aloesy, róże. Zimą i latem powinno się trzymać żywe gałązki brzozy w wazonach oraz witki sosny lub świerka w doniczkach bez wody. One bowiem wydzielają z siebie i roztaczają po mieszkaniu bakcylobójcze olejki eteryczne.

Przedstawiłam państwu fragment porad słynnego ezoteryka, cudownego człowieka, wspaniałego kapłana ks. Klimuszki. Jakże dziś są nadal aktualne.