Plan zwalczania infekcji

Kwiecień bywa miesiącem kapryśnym. Zmienna pogoda i osłabienie organizmu po okresie zimowym zwiększa szanse na złapanie przez nas infekcji. Oto kilka uwag dotyczących naszego „osobistego” planu zwalczania takich infekcji.

    • Należy jadać pożywienie i przyprawy posiadające naturalne działanie antybiotykowe. W szczególności są to: surowy czosnek, wszystkie odmiany cebuli, por, rzodkiew i rzodkiewka, kozieradka, świeży imbir, papryczka chilli. Pikantne ostre przyprawy należy jadać z dużą ilością pokarmu – nawet niewielka ilość takich przypraw może pomóc wydzielić z organizmu zanieczyszczony śluz.
    • Czosnek można spożywać w różnych postaciach: starty, posiekany lub jako sok czosnkowy. W tych postaciach można go dodawać do pożywienia i jest tolerowany nawet przez delikatny układ pokarmowy. Jeśli ktoś nie znosi zapachu czosnku to może stosować czosnek w kapsułkach, jednak nie jest on już tak skuteczny jak surowy, świeży czosnek.
    • Należy pamiętać, że to wątroba redukuje przeciążenie układu immunologicznego i umożliwia organizmowi wzmocnienie się. Dlatego też ważne jest przestrzeganie diety oczyszczającej wątrobę.
    • Organizm powinien otrzymywać dostateczną ilość soli mineralnych. Są one niezbędne dla efektywnego zwalczania infekcji przez układ immunologiczny. W szczególności chodzi tu o cynk, magnez i selen.
    • Należy zażywać suplementy antyoksydacyjne wspomagające białe krwinki w zwalczaniu drobnoustrojów. Najważniejszymi antyoksydantami są witaminy C, D i A. Witaminę A jest najzdrowsza w produktach naturalnych w postaci beta-karotenu, np. w marchwi.
    • Pomocne może być także pijanie herbatek ziołowych z takich ziół, jak gorzknik kanadyjski i jeżówka purpurowa oraz zielonej herbaty (można je osłodzić odrobiną miodu).
    • Można też zażywać ekstrakt z liści drzewa oliwkowego (500 mg). Dawka to jedna kapsułka 2-3 razy przed posiłkiem. Ekstrakt z liści drzewa oliwkowego jest stosowany jako naturalny środek o działaniu antybiotykowym od tysięcy lat. W ostatnich latach badania naukowego wykazały, ze aktywny składnik liści drzewa oliwkowego – oleuropeina – posiada zdolności zwalczania szerokiego wachlarza drobnoustrojów wywołujący infekcje. Badania laboratoryjne potwierdziły skuteczne zwalczanie bakterii, grzybów, pasożytów i wirusów.
    • Pamiętajmy o ograniczeniu spożywania pokarmów sprzyjających powstawanie śluzu w organizmie, czyli przetworów mlecznych, margaryny oraz żywności przetworzonej i marynowanej, w szczególności przetworów mięsnych.

 opracowano na podstawie: CABOT Sandra: „Zdrowa wątroba, zdrowe jelita”.