Praca z wyobraźnią i wewnętrzną mądrością

Jedną z najstarszych form leczenia jest nasza wyobraźnia, co to jest wyobrażanie-są to uczucia i obrazy pojawiające się dzięki wszelkim działaniom, zarówno tym świadomym i nie świadomym. Przypomnij sobie jak zareagowałeś słysząc diagnozę rak, co czułeś, czy byłeś wystraszony tym co cię czeka. Pojawiły się mieszane uczucia, zaczęła działać wyobraźnia, oddziaływując na Twój organizm na poziomie komórkowym.

Nasze wyobrażenia na temat raka i jego leczenia zależą od naszej wiedzy ogólnej, wizji dotyczącej przyszłej kuracji i tego jak będziemy znosili chorobę. Musimy pamiętać, że to co nas dręczy najczęściej opiera się na interpretacji faktów, a nie na ich samych. Możemy nauczyć się odrzucać przerażające, szkodliwe poglądy, zastępując je pozytywnymi, które pomogą w walce z chorobą. W wyniku  obserwacji pacjentów C.M.Maultsby z Akademii  Medycznej Uniwersytetu Howarda ułożył prosty test, który ma za zadanie ocenę naszych przekonań.

Zapytaj samego siebie :

1. Czy to przekonanie pomaga mi chronić życie i zdrowie?

2. Czy pozwala mi osiągnąć bliższe i dalsze cele?

3. Czy pozwala mi rozwiązywać albo unikać  większości niepożądanych konfliktów?

4. Czy pomaga mi czuć się tak jakbym chciał?

5. Czy moje przekonanie jest poparte faktami?

Jeśli odpowiedziałeś na większość pytań  pozytywnie masz zdrowy pogląd na życie, jeśli nie należy zmienić przekonania dotyczące własnego zdrowia, aby pozbyć się błędnych przekonań. Czynnikiem uzdrawiającym jest zmiana emocji, które maja wpływ na system immunologiczny, wzmacniają siły obronne organizmu, zmieniają nastrój co potęguje chęć walki z choroba. Elementy warunkujące powrót do zdrowia to wewnętrzny spokój, opanowanie, wyciszenie, zdolność realnego myślenia. Aby zmienić błędne poglądy należy popracować  z własnymi przekonaniami, bierzemy pod uwagę lęk.

Osoba zainteresowana praca nad lekiem będzie potrzebowała  kartkę papier, gdzie umieści spostrzeżenia dotyczące pracy nad sobą.

1. Określ niepożądane uczucia związane z lękiem.

2. Kartkę papieru podziel na dwie części.

3. W lewej wpisz pięć przekonań ,które wywołują u ciebie negatywne emocje.

4. Oceń każde z nich w /w testem.

5. Z prawej strony wpisz poglądy zdrowe, przeciwne tym z lewej.

6. Noś tę kartkę przy sobie, gdy ogarnie cię niemoc związana z emocjami; przeczytaj to co napisałeś. Czytaj to kilka razy dziennie.

Pamiętaj, jak ważna jest też relaksacja, wyciszenie, stosuj się do tych zaleceń tak długo, aż nowe przekonania znajdą odzwierciedlenie w twojej postawie.

opracowano na podstawie książki O. Carl Simonton