Leki z ogrodu, pola, lasu

Wakacje to czas odpoczynku, pracy w ogrodzie, wycieczek do cudownych miejsc. Wykorzystajmy ten czas na poznanie naturalnych leków i nauczmy się robić z nich wspaniałe, zdrowotne nalewki, maści, a zimą jak znalazł.

wino porzeczkowo–herbaciane - aktywizuje przemianę materii

W czerwcu i lipcu zbieramy liście z czarej porzeczki, następnie suszymy, mieszamy z 5 łyżkami liściastej zielonej herbaty. Potem zalewamy czerwonym winem gronowym. Mieszankę tę trzymamy przez 14 dni w ciepłym miejscu, co jakiś czas potrząsając. Następnie przecedzamy i przechowujemy w butelce z ciemnego szkła. Zażywamy na czczo 3 razy dziennie po małym kieliszku.

herbata dla łasuchów - usprawnia metabolizm, obniża łaknienie na słodycze,usprawnia prace nerek

Zmieszać w równych częściach szklankę ususzonych szypułek wiśni, znamion kukurydzy, suszonych liści czarnej porzeczki. Przechowywać szczelnie zamknięte. Parzyć jedną łyżkę przez 15 minut ,przecedzić i dodać 2 łyżki octu jabłkowego.

herbatka w kamicy nerkowej

Rozdrobnić korzeń pietruszki, dodać 2 łyżki ogonków wiśni i szypułek z truskawek. To wszystko zalać 1 litrem wrzątku. Parzyć 10 minut pod przykryciem. Pić 3 razy dziennie po 100 g.

wino z pigwy - pomocne przy anemii, wycieńczeniu psychicznym

3 kg pigwy rozdrobnić, usuwając pestki, zasypać 1 kg cukru. Gdy owoce puszczą sok, należy go zlać. Do przecedzonej pigwy dodajemy 10 rozdrobionych daktyli, 5 dkg rodzynek, 1 łyżkę cynamonu, 1 łyżkę kardamonu oraz 2 butelki czerwonego, wytrawnego wina. Mieszankę pozostawiamy na 12 dni, przecedzamy, gotujemy około 15 min. Gorące przelewamy do butelek. Popijamy przy zmęczeniu 2 razy dziennie po kieliszku.

olejek nagietkowy - pomaga przy wypryskach skórnych, żylakach

4 łyżki kwiatów nagietka zalać szklanką oliwy z oliwek, gotować w kąpieli wodnej przez 1 godzinę. Pozostawić do wystygnięcia, najlepiej 8 godzin, przecedzić przez gazę, wlać do buteleczki.

olejek dziurawcowy - pomocny przy bólach kregosłupa, stawów

wykonanie tak jak przy olejku nagietkowym.

powidła z czarnego bzu - pomocne przy zaparciach,problemach gastrycznych

1 kg przemrożonych owoców czarnego bzu zasypujemy 1 kg cukru, pozostawiamy aż do puszczenia soku. Następnie gotujemy na wolnym ogniu, mieszając. Studzimy, gotując jeszcze raz następnego dnia. Gorące zamykamy w słoiczku.

duszona cebula - oczyszcza naczynia krwionośne, wspomaga pracę żołądka i wątroby

Cebulę pokroić w plastry, zalać szklanką wrzątku i poddusić do miękkości, dodać 1 łyżkę oleju lnianego, 1 łyżeczkę majeranku. Doskonały dodatek do pieczywa i jajecznicy. Dla rekonwalescentów po chemii spożywać z jajkami przepiórczymi.

sok z jabłek i pokrzywy - oczyszczanie organizmu po kuracji nowotworowej

Mieszamy świeżo wyciśnięty sok z jabłek z sokiem z pokrzywy, codziennie wypijamy 2 szklanki.

cebula pieczona w łupinie - polecana przy hemoroidach

Upieczoną i rozdrobnioną cebulę przykładamy do guzków, trudno gojacych się ran.

miód zmieszany z solą - skuteczny przy paradontozie

Dwa razy dziennie wcierać w dziąsła miód zmieszany z drobną morską solą.

zielone orzechy włoskie - nalewka pomocna przy dolegliwościach gastrycznych

7 sztuk rozdrobnionych zielonych orzechów włoskich zalewmy ½ litra czystej wódki, można dodać 1 łyżkę miodu. Naczynie zamykamy, umieszczamy w ciepłym miejscu, codziennie potrząsając. Po dwóch tygodniach, nalewka jest gotowa do spożycia. Dawkowanie przy niestrawności: 1 łyżka stołowa, przy chorobie wrzodowej: 3 razy dziennie 1 łyżka stołowa na czczo.