Porady szamanki

Dwudziesty wiek to czas rozkwit medycyny konwencjonalnej. Oznaczało to schowanie do lamusa starych znachorskich metod. Wraz z wejściem w nowe stulecie nastąpił ogromny zwrot w podejściu: ludzie otwierają się na naturę, lekarze coraz częściej sięgają po naturalne leki, zalecają zdrowe odżywianie i medykamenty oparte na doświadczeniach ziołolecznictwa. Koncerny prześcigają się w produkcji suplementów diety.

Przez wiele lat zbierałam porady i przepisy wiejskich znachorek. Dziś pragnę podzielić się tą wiedzą z sympatykami Zespołu Wanada.

Wszystkie porady przed zastosowaniem należy konsultować z lekarzem prowadzącym, bowiem zioła stosowane nieodpowiednio mogą poczynić szkody w naszym organizmie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby, do podzielenia się tą cenną i pomocną wiedzą na temat starych metod aby nadal pomagały i nie przepadły w mroku wieków. Proszę pisać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pierwsza porada dotyczy przeziębień i chorób gardła.

  • Początek anginy - należy schłodzić gardło np. bardzo zimnym napojem, lub lodami (nie chłodzimy przy wirusowym zapaleniu gardła).
  • Przy anginie należy ssać plasterki cytryny maczane w miodzie.
  • Przepis, który stosowała moja mama:

3 suszone figi gotujemy bardzo wolno w 1,5 szklanki mleka około 15 min.

Figi żujemy jak gumę do żucia, mleko po przestudzeniu wypijamy. Figi są naturalnym antybiotykiem. Stosujemy do momentu ustąpienia stanu zapalnego.

  • Ulgę w bólu gardła przyniosą nam okłady z białej kapusty.
  • Wypróbowanym sposobem jest podawanie utartego żółtka z miodem, cytryną, rumem.

Sposób na infekcję nosa i gardła

  • Robimy inhalacje z majeranku lub tymianku dodając 3 krople olejku sosnowego.
  • Ulgę przyniesie wdychanie oparów czosnku.
  • Przy nieżycie nosa delikatnie smarujemy otwory nosowe masłem.
  • Gdy czujemy, że dopada nas przeziębienie, należy ugotować rozgrzewający napój z pora, cebuli, Gożdzika, imbiru i pieprzu. Napój ten ma działanie rozgrzewające.
  • W każdej domowej apteczce nie powinno zabraknąć nalewki bursztynowej przy przeziębieniu - Stosujemy: Dorośli: 30 kropli nalewki na ½ szklanki wody 3 razy dziennie do 10 dni; dzieci 7-16 lat 20 kropli na ½ szklanki wody 3 razy dziennie  do 10 dni; u młodszych dzieci nalewkę używamy do nacierania

Godnym polecenia przy przeziębieniach jest stawianie baniek. Ja osobiście polecam bańki próżniowe - są one całkowicie bezpieczne. Należy  pamiętać że  przy stawianiu baniek omijamy okolice kręgosłupa i nerek.