Prostata

W okresie andropauzy u mężczyzn często na skutek zachwiania równowagi hormonalnej ulega przerostowi gruczoł krokowy. Jest to łagodny, niezłośliwy nowotwór prostaty.

Po 50. roku życia co czwarty mężczyzna ma problemy z prostatą, po 70. - co drugi. Bardzo ważne w tym schorzeniu jest zastosowanie leków farmakologicznych oraz, wczesna profilaktyka z zastosowaniem preparatów ziołowych . W wyniku rozrostu gruczołu, następuje zaciskanie się światła cewki moczowej, słabnie strumień wydalanego moczu. Nieleczenie zapalenia gruczołu krokowego prowadzi do zalegania moczu w pęcherzu, co powoduje potrzebę częstego oddawania go, nawet w porach nocnych. Gdy pojawia się bolesne parcie na mocz, zapalenie pęcherz moczowego ,koniecznym zabiegiem jest cewnikowanie pęcherza. W takim przebiegu choroby zalecany jest zabieg chirurgiczny.

W codziennym jadłospisie chorych na prostatę powinny znaleźć się kukurydza, płatki owsiane, kasza jaglana, jęczmienna, gryczana. Bez ograniczeń można spożywać mięso królicze, indycze, młodą wołowinę i dziczyznę. W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Należy całkowicie wyeliminować z diety napoje gazowane, soki z kartonów, mocną kawę (można pić kawę gotowaną), kakao, mocną herbatę, ostre przyprawy, tłustą wieprzowinę. W profilaktyce tego schorzenia bardzo ważne jest dostarczenie w pożywieniu cynku. Najwięcej cynku jest w pestkach dyni, ostrygach, nasionach słonecznika, ostrygach, miodzie, czarnych jagodach, rybach morskich, cebuli i czosnku.

Domowe sposoby przynoszące ulgę w schorzeniu prostaty

  • Nasiadówki-stosujemy je wieczorem. Na wolnym ogniu 20 minut gotujemy dwie garście (siano, koniczyna łąkowa, lub słoma owsiana, zioła do wyboru) w 3 litrach wody. Odstawiamy do naciągnięcia 15 minut. Robimy nasiadówki, temperatura naparu 45 st. C.
  • Spożywać codziennie pestki z dyni.
  • Oczyszczać jelito grube za pomocą lewatywy.
  • 1 łyżkę ziela wierzbownicy zalewamy 250 ml wrzątku, pozostawiamy do naciągnięcia, przecedzamy. Pijemy małymi łykami dwa razy dziennie, przed posiłkami.
  • Pijemy herbatki z liści czarnej porzeczki, liści borówki brusznicy, liści jeżyny i maliny.
  • Pijemy 300 ml płynu na kg wagi ciała.
  • Pijemy raz dziennie 1 łyżkę stołowa oleju lnianego lub z orzechów włoskich.
  • Napar ze skrzypu polnego. Podajemy 3 razy dziennie po 1,5 łyżeczki pyłku kwiatowego, przyjmujemy przez 3 miesiące, zawsze po jedzeniu.
  • Okłady z liści białej kapusty - wybrać kilka dorodnych liści, usunąć grube nerwy, zwałkować, przykładać do krocza.

Pamiętaj o starej zasadzie „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.